Plugins - User Role Editor - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (248 entries)

en:  Capability name (ID) can not be empty!
sv_SE:  Namnet på behörighet (ID) får inte vara tomt!

en:  Capability name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
sv_SE:  Namnet på behörighet (ID) får endast innehålla latinska tecken, siffror, bindestreck eller understreck!

en:  Resetting will restore default user roles and capabilities from WordPress core.
sv_SE:  En återställning kommer att återställa standardanvändarroller och behörigheter från WordPress-kärnan.

en:  Role name (ID) can not be empty!
sv_SE:  Rollnamn (ID) kan inte vara tomt!

en:  Role name (ID) must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
sv_SE:  Rollnamn (ID) får endast innehålla latinska tecken, siffror, bindestreck eller understreck!

en:  WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
sv_SE:  WordPress stöder inte numeriskt rollnamn (ID). Lägg till latinska tecken i det.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för denna webbplats &mdash;

en: About
sv_SE: Om

en: Activate plugins
sv_SE: Aktivera tillägg

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Capability
sv_SE: Lägg till behörighet

en: Add New Role
sv_SE: Lägg till ny roll

en: Add Role
sv_SE: Lägg till roll

en: Add role&hellip;
sv_SE: Lägg till roll …

en: Add users
sv_SE: Lägg till användare

en: Additional Capabilities
sv_SE: Ytterligare behörigheter

en: Additional Modules
sv_SE: Ytterligare moduler

en: Additional Options
sv_SE: Ytterligare alternativ

en: Administrator can not assign capabilities to the user directly.
sv_SE: Administratör kan inte tilldela behörigheter till användaren direkt.

en: All
sv_SE: Allt

en: Allow non super administrators to create, edit, and delete users
sv_SE: Tillåt icke superadministratörer att skapa, redigera och ta bort användare

en: Allow non super-administrators to create, edit and delete users
sv_SE: Tillåt icke-super-administratörer att skapa, redigera och ta bort användare

en: Apply to All Sites
sv_SE: Tillämpa på alla webbplatser

en: Author
sv_SE: Författare

en: Author's website
sv_SE: Författarens webbplats

en: Can not edit user or invalid data at the users list
sv_SE: Kan inte redigera användaren eller ogiltiga data på användarlistan

en: Can not set Administrator role as a default one
sv_SE: Kan inte ställa in rollen administratör som standard

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Capabilities
sv_SE: Behörigheter

en: Capability %s exists already
sv_SE: Behörighet %s finns redan

en: Capability %s was added successfully
sv_SE: Behörighet %s har lagts till

en: Capability %s was removed successfully
sv_SE: Behörighet %s togs bort

en: Capability name (ID):
sv_SE: Behörighetsnamn (ID):

en: Change capabilities for user
sv_SE: Ändra behörigheter för användare

en: Change role for users without role
sv_SE: Ändra roll för användare utan roll

en: Change/add/delete WordPress user roles and capabilities.
sv_SE: Ändra/lägg till/ta bort WordPress-användarroller och behörigheter.

en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

en: Columns:
sv_SE: Kolumner:

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm role update
sv_SE: Bekräfta rolluppdatering

en: Continue?
sv_SE: Fortsätta?

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

en: Core
sv_SE: Kärna

en: Count users without role
sv_SE: Räkna användare utan roll

en: Create users
sv_SE: Skapa användare

en: Custom Post Types
sv_SE: Anpassade inläggstyper

en: Custom capabilities
sv_SE: Anpassade behörigheter

en: DANGER!
sv_SE: FARA!

en: Default Role
sv_SE: Standardroll

en: Default Roles
sv_SE: Standardroller

en: Default Roles are updated
sv_SE: Standardroller är uppdaterade

en: Default role for new users is set to %s successfully
sv_SE: Standardrollen för nya användare är inställd till %s

en: Delete All Unused Roles
sv_SE: Ta bort alla oanvända roller

en: Delete Capability
sv_SE: Ta bort behörighet

en: Delete Role
sv_SE: Ta bort roll

en: Delete others pages
sv_SE: Ta bort andras sidor

en: Delete others posts
sv_SE: Ta bort andras inlägg

en: Delete pages
sv_SE: Ta bort sidor

en: Delete plugins
sv_SE: Ta bort tillägg

en: Delete posts
sv_SE: Ta bort inlägg

en: Delete private pages
sv_SE: Ta bort privata sidor

en: Delete private posts
sv_SE: Ta bort privata inlägg

en: Delete published pages
sv_SE: Ta bort publicerade sidor

en: Delete published posts
sv_SE: Ta bort publicerade inlägg

en: Delete themes
sv_SE: Ta bort teman

en: Delete users
sv_SE: Ta bort användare

en: Denied: %s
sv_SE: Nekad: %s

en: Deprecated
sv_SE: Föråldrad

en: Display Role Name:
sv_SE: Visa rollnamn:

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit dashboard
sv_SE: Redigera adminpanel

en: Edit files
sv_SE: Redigera filer

en: Edit others pages
sv_SE: Redigera andras sidor

en: Edit others posts
sv_SE: Redigera andras inlägg

en: Edit pages
sv_SE: Redigera sidor

en: Edit plugins
sv_SE: Redigera tillägg

en: Edit posts
sv_SE: Redigera inlägg

en: Edit private pages
sv_SE: Redigera privata sidor

en: Edit private posts
sv_SE: Redigera privata inlägg

en: Edit published pages
sv_SE: Redigera publicerade sidor

en: Edit published posts
sv_SE: Redigera publicerade inlägg

en: Edit theme options
sv_SE: Redigera temaalternativ

en: Edit themes
sv_SE: Redigera tema

en: Edit user capabilities
sv_SE: Redigera användarbehörigheter

en: Edit users
sv_SE: Redigera användare

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Error encountered during default role change operation
sv_SE: Ett fel inträffade under åtgärden för ändring av standardroll

en: Error is encountered during new role create operation
sv_SE: Ett fel inträffade vid skapandet av en ny roll

en: Error occurred during role(s) update
sv_SE: Ett fel uppstod under uppdateringen av roll/roller

en: Error occurred during user update
sv_SE: Fel uppstod under användaruppdatering

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
sv_SE: Fel: Namnet på behörigheten får endast innehålla latinska tecken och siffror!

en: Error: Empty role display name is not allowed.
sv_SE: Fel: Tomt visningsnamn är inte tillåtet.

en: Error: Role ID is empty!
sv_SE: Fel: roll-ID är tomt!

en: Error: Role ID must contain latin characters, digits, hyphens or underscore only!
sv_SE: Fel: Roll-ID får bara innehålla latinska tecken, siffror, bindestreck eller understreck!

en: Error: Role not added
sv_SE: Fel: Roll inte tillagd

en: Error: Role not revoked
sv_SE: Fel: Roll inte återkallad

en: Error: WordPress does not support numeric Role name (ID). Add latin characters to it.
sv_SE: Fel: WordPress stöder inte numeriskt rollnamn (ID). Lägg till latinska tecken i det.

en: Error: this capability is used internally by WordPress
sv_SE: Fel: denna behörighet används internt av WordPress

en: Error: this word is used by WordPress as a role ID
sv_SE: Fel: detta ord är använt av WordPress som ett roll-ID

en: Error: wrong request
sv_SE: Fel: felaktig förfrågan

en: Export
sv_SE: Exportera

en: FAQ
sv_SE: Vanliga frågor

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugin capabilities go to
sv_SE: För mer information om hur man ångrar oönskade ändringar och återställer tilläggets behörigheter, gå till

en: For more information on how to undo undesired changes and restore plugins capabilities in case you lost them by mistake go to:
sv_SE: Mer information om hur man ångrar oönskade ändringar och återställer tilläggsbehörigheter ifall du tappat bort detta av misstag, gå till:

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Grant Roles
sv_SE: Bevilja roller

en: Grant roles to selected users
sv_SE: Bevilja roller till valda användare

en: Granted
sv_SE: Beviljade

en: Granted Only
sv_SE: Endast beviljade

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Hide admin bar
sv_SE: Dölj adminfält

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, all those changes will be LOST!
sv_SE: Om något tillägg (såsom WooCommerce, S2Member och många andra) har ändrat användarroller och behörigheter under installationen, kommer alla dessa ändringar att gå förlorade!

en: If any plugins (such as WooCommerce, S2Member and many others) have changed user roles and capabilities during installation, those changes will be LOST!
sv_SE: Om något tillägg (såsom WooCommerce, S2Member och många andra) har ändrat användarroller och behörigheter under installationen, kommer dessa ändringar att gå förlorade!

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
sv_SE: Om markerad, aktiveras åtgärden på ALLA webbplatser i nätverket

en: If checked, then apply action to ALL sites. Main site only is affected in other case.
sv_SE: Om markerad, tillämpa detta på ALLA webbplatser. Annars påverkas endast huvudwebbplatsen.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Install plugins
sv_SE: Installera tillägg

en: Install themes
sv_SE: Installera teman

en: Insufficient permissions to work with User Role Editor
sv_SE: Otillräckliga behörigheter att arbeta med User Role Editor

en: Invalid data at the other roles list
sv_SE: Ogiltiga data på den andra rolllistan

en: Invalid primary role
sv_SE: Ogiltig primär roll

en: Invalid role
sv_SE: Ogiltig roll

en: It is hidden by default for security reasons.
sv_SE: Det är dolt som standard av säkerhetsskäl.

en: Level 0
sv_SE: Nivå 0

en: Level 1
sv_SE: Nivå 1

en: Level 10
sv_SE: Nivå 10

en: Level 2
sv_SE: Nivå 2

en: Level 3
sv_SE: Nivå 3

en: Level 4
sv_SE: Nivå 4

en: Level 5
sv_SE: Nivå 5

en: Level 6
sv_SE: Nivå 6

en: Level 7
sv_SE: Nivå 7

en: Level 8
sv_SE: Nivå 8

en: Level 9
sv_SE: Nivå 9

en: List users
sv_SE: Lista användare

en: Make copy of:
sv_SE: Gör en kopia av:

en: Manage categories
sv_SE: Hantera kategorier

en: Manage links
sv_SE: Hantera länkar

en: Manage options
sv_SE: Hantera alternativ

en: Moderate comments
sv_SE: Moderera kommentarer

en: Network Super Admin
sv_SE: Nätverkets superadmin

en: No
sv_SE: Nej

en: No rights
sv_SE: Inga rättigheter

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not enough permissions
sv_SE: Inte tillräckliga behörigheter

en: Note for multisite environment: take into account that other default roles should exist at the site, in order to be assigned to the new registered users.
sv_SE: Anmärkning för multisite miljö: ta hänsyn till att andra standardroller måste finnas på webbplatsen, för att kunna tilldelas nyregistrerade användare.

en: Other Roles
sv_SE: Andra roller

en: Other Roles:
sv_SE: Andra roller:

en: Other Roles:
sv_SE: Andra roller:

en: Other default roles for new registered user
sv_SE: Andra standardroller för nyregistrerade användare

en: Other default roles for new registered user:
sv_SE: Andra standardroller för nyregistrerade användare:

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Please confirm permissions update
sv_SE: Bekräfta behörighetsuppdatering

en: Plugin download
sv_SE: Ladda ner tillägget

en: Plugin webpage
sv_SE: Tilläggets webbplats

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Primary Role:
sv_SE: Primär roll:

en: Primary Role:
sv_SE: Primär roll:

en: Primary default role:
sv_SE: Primär standardroll:

en: Promote users
sv_SE: Befordra användare

en: Provide new role
sv_SE: Ange ny roll

en: Publish pages
sv_SE: Publicera sidor

en: Publish posts
sv_SE: Publicera inlägg

en: Quick filter:
sv_SE: Snabbfilter:

en: Read
sv_SE: Läsa

en: Read private pages
sv_SE: Läs privata sidor

en: Read private posts
sv_SE: Läs privata inlägg

en: Remove users
sv_SE: Ta bort användare

en: Rename Role
sv_SE: Byt namn på roll

en: Requested user does not exist
sv_SE: Den efterfrågade användaren finns inte

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Roles to its original state
sv_SE: Återställ roller till dess ursprungliga tillstånd

en: Resetting will setup default user roles and capabilities from WordPress core.
sv_SE: En återställning kommer att återställa standardanvändarroller och behörigheter från WordPress-kärnan.

en: Revoke
sv_SE: Återkalla

en: Revoke role&hellip;
sv_SE: Återkalla roll …

en: Role
sv_SE: Roll

en: Role %s does not exists
sv_SE: Roll %s finns inte

en: Role %s exists already
sv_SE: Roll %s finns redan

en: Role %s is created successfully
sv_SE: Roll %s har skapats

en: Role %s is deleted successfully
sv_SE: Roll %s är borttagen utan problem

en: Role added to %d user(s).
sv_SE: Roll tillagd %d användare.

en: Role does not exist
sv_SE: Roll finns inte

en: Role is updated successfully
sv_SE: Rollen har uppdaterats

en: Role name (ID):
sv_SE: Rollnamn (ID):

en: Role revoked from %d user(s).
sv_SE: Roll återkallad från %d användare.

en: Roles are updated for all network
sv_SE: Rollerna är uppdaterade för alla nätverk

en: Roles were granted to users successfully
sv_SE: Rollerna tilldelades användarna

en: Save
sv_SE: Spara

en: Select Role and change its capabilities:
sv_SE: Välj roll och ändra dess behörigheter:

en: Select Role:
sv_SE: Välj roll:

en: Select additional roles for this user
sv_SE: Välj ytterligare roller för den här användaren

en: Select role first!
sv_SE: Välj roll först!

en: Select role(s) which you wish to grant!
sv_SE: Välj roll/roller som du vill bevilja!

en: Select users from which you wish revoke role!
sv_SE: Välj användare från vilka du vill återkalla roll!

en: Select users to which you wish to grant roles!
sv_SE: Välj användare som du vill bevilja roller!

en: Set New Default Role
sv_SE: Ställ in ny standardroll

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show Administrator role at User Role Editor
sv_SE: Visa administratörsroll i User Role Editor

en: Show capabilities in
sv_SE: Visa behörigheter i

en: Show capabilities in human readable form
sv_SE: Visa behörigheter i mänsklig läsbar form

en: Show capabilities in the human readable form
sv_SE: Visa behörigheter i läsbar form (text)

en: Show confirmation dialog before save changes made to a current role.
sv_SE: Visa bekräftelsedialogrutan innan du sparar ändringar som gjorts i en aktuell roll.

en: Show deprecated capabilities
sv_SE: Visa föråldrade behörigheter

en: Subscriber
sv_SE: Prenumerant

en: Switch themes
sv_SE: Byta tema

en: Switch&nbsp;To
sv_SE: Byt&nbsp;till

en: Themes
sv_SE: Teman

en: There are no capabilities available for deletion!
sv_SE: Det finns inga behörigheter att ta bort!

en: There are no roles for deletion
sv_SE: Det finns inga roller för borttagning

en: This method is only for a single site of WordPress multisite installation.
sv_SE: Denna metod är endast för en enskild webbplats på en WordPress-multisite installation.

en: This role does not exist -
sv_SE: Denna roll finns inte –

en: To:
sv_SE: Till:

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Tools: Reset: User Roles were initialized
sv_SE: Verktyg: Återställ: Användarroller initierades

en: Total
sv_SE: Totalt

en: Unfiltered html
sv_SE: Ofiltrerad html

en: Unfiltered upload
sv_SE: Ofiltrerad uppladdning

en: Unused roles are deleted successfully
sv_SE: Oanvända roller är borttagna utan problem

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update core
sv_SE: Uppdatera kärna

en: Update plugins
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: Update themes
sv_SE: Uppdatera teman

en: Upload files
sv_SE: Ladda upp filer

en: User Role Editor - Options
sv_SE: User Role Editor – Alternativ

en: User Role Editor Options page help
sv_SE: Hjälpsida för ”User Role Editor”-inställningarna

en: User Role Editor options are updated
sv_SE: Alternativ för User Role Editor är uppdaterade

en: User Roles are restored to WordPress default values.
sv_SE: Användarroller återställs till standardvärden för WordPress.

en: User capabilities are updated successfully
sv_SE: Användarbehörighet har uppdaterats

en: Users
sv_SE: Användare

en: WARNING!
sv_SE: VARNING!

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
sv_SE: Varning! Var försiktig &ndash; att ta bort kritiska behörigheter kan göra att vissa tillägg eller anpassad kod slutar fungera

en: Working...
sv_SE: Arbetar …

en: Wrong Request
sv_SE: Fel begäran

en: Wrong request!
sv_SE: Fel begäran!

en: Wrong request, valid user ID was missed
sv_SE: Fel begäran, giltigt användar-ID saknades

en: Wrong request. Default role can not be empty
sv_SE: Felaktig förfrågan. Standardroll kan inte vara tom

en: Wrong role ID
sv_SE: Fel roll-ID

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You can not delete role
sv_SE: Du kan inte ta bort roll

en: You do not have permission to edit this user.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna användare.

en: You do not have sufficient permissions to manage options for User Role Editor.
sv_SE: Du har inte tillräckliga behörigheter för att hantera alternativ för User Role Editor.

en: automatically converts capability names from the technical form for internal use like "edit_others_posts" to more user friendly form, e.g. "Edit others posts".
sv_SE: konverterar automatiskt namn på behörigheter från den tekniska formen för internt bruk, t.ex. ”edit_others_posts” till en mer användarvänlig form, t.ex. ”Redigera andras inlägg”.

en: bbPress Role:
sv_SE: bbPress-roll:

en: capabilities were removed successfully
sv_SE: behörigheterna togs bort

en: columns
sv_SE: kolumner

en: does not exist
sv_SE: finns inte
