Plugins - Safe SVG - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Turning this on will allow SVG files larger than 10MB to be uploaded. This can impact performance and is not recommended unless needed.
fr: L’activation de cette option autorisera le téléversement de fichiers SVG de plus de 10 Mo. Cela peut avoir un impact sur les performances et n’est pas recommandé sauf en cas de nécessité.

en: Allow large SVG files
fr: Autoriser les fichiers SVG volumineux

en: Large Files
fr: Fichiers volumineux

en: Sorry, you are not allowed to upload SVG files.
fr: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à téléverser des fichiers SVG.

en: Select which user roles can upload SVG files.
fr: Sélectionner les rôles utilisateur/utilisatrice qui peuvent téléverser des fichiers SVG.

en: User Roles
fr: Rôles utilisateur/utilisatrice

en: Safe SVG Settings
fr: Réglages Safe SVG

note: translators: %s: Minimum required PHP version
en: Safe SVG requires PHP version %s or later. Please upgrade PHP or disable the plugin.
fr: Safe SVG necessite la version %s de PHP ou ultérieure. Veuillez mettre à niveau PHP ou désactiver l’extension.

[ctx: block description]
en: Display the SVG icon
fr: Affiche l’icône SVG

note: Description of the plugin
en: Enable SVG uploads and sanitize them to stop XML/SVG vulnerabilities in your WordPress website
fr: Activer les téléversements SVG et leur nettoyage pour éviter les vulnérabilités XML/SVG sur votre site WordPress

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/safe-svg/
fr: https://fr.wordpress.org/plugins/safe-svg/

en: Large
fr: Grande

en: Medium
fr: Moyenne

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Sorry, this file couldn't be sanitized so for security reasons wasn't uploaded
fr: Désolé, ce fichier n‘a pas pu être nettoyé donc par sécurité il n‘a pas été téléversé

note: translators: %1$s is the command that needs to be run.
en: You appear to be running a development version of Safe SVG. Please run %1$s in order for things to work properly.
fr: Vous semblez exécuter une version de développement de Safe SVG. Veuillez d’abord exécuter %1$s afin que tout fonctionne correctement.
