Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to de translation catalogue (492 entries)

en: Missing post ID
de: Fehlende Beitrags-ID

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
de: Einige Themes oder Plugins sind möglicherweise nicht vollständig mit der von Domains definierten Sprache kompatibel.

en: Please enter your license keys:
de: Bitte geben Sie Ihren Lizenzschlüssel ein:

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Keep %s in pretty permalinks
de: %s in lesbaren Permalinks behalten

note: translators: %s is a URL slug: `/language/`.
en: Remove %s in pretty permalinks
de: %s in lesbaren Permalinks entfernen

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
de: Sie dürfen die Optionen leider nicht bearbeiten.

en: Invalid language identifier
de: Ungültiger Sprachbezeichner

en: Invalid language slug
de: Ungültige Sprach-Titelform

en: Invalid language ID
de: Ungültige Sprach-ID

en: The locale is invalid.
de: Das Gebietsschema ist ungültig.

en: Number of items of this type of content in this language.
de: Anzahl der Elemente dieser Art von Inhalt in dieser Sprache.

note: translators: %s is the name of the term property (`term_id` or `term_taxonomy_id`).
en: The %s of the language term for this translatable entity.
de: Die %s des Sprachausdrucks für dieses übersetzbare Element.

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
de: Gibt an, ob die Standardkategorie bei der Erstellung einer neuen Sprache erstellt werden muss.

en: Language properties.
de: Spracheigenschaften.

en: List of language locale fallbacks.
de: Liste der Fallback-Sprachumgebungen.

en: Identifier of the page for posts in this language.
de: Bezeichner der Seite für Beiträge in dieser Sprache.

en: Page on front ID in this language.
de: ID der Startseite in dieser Sprache.

en: Host for this language.
de: Host für diese Sprache.

en: Search URL in this language.
de: Such-URL in dieser Sprache.

en: Home URL in this language.
de: Home-URL in dieser Sprache.

en: Tells whether the language is active.
de: Gibt an, ob die Sprache aktiv ist.

en: Tells whether the language is the default one.
de: Gibt an, ob die Sprache die Standardsprache ist.

en: HTML tag for the custom flag.
de: HTML-Tag für die individuelle Flagge.

en: Custom flag URL.
de: Individuelle Flaggen-URL.

en: HTML tag for the flag.
de: HTML-Tag für die Flagge.

en: Flag URL.
de: Flaggen-URL.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
de: Flaggencode nach ISO 3166-1 (zum Beispiel: us für die Flagge der Vereinigten Staaten).

en: Position of the language in the language switcher.
de: Position der Sprache im Sprachumschalter.

note: translators: %s is a value.
en: Text direction. %s for right-to-left.
de: Textrichtung. %s für rechts-nach-links.

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
de: Facebook-Sprachcode (zum Beispiel: en_US).

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
de: W3C-Sprachcode (zum Beispiel: en-US).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
de: WordPress-Sprachcode (zum Beispiel: en_US).

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
de: Sie sind leider nicht berechtigt, diese Sprache zu löschen.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
de: Sie sind leider nicht berechtigt, diese Sprache zu bearbeiten.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
de: Sie sind leider nicht berechtigt, eine Sprache zu erstellen.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
de: Sie sind leider nicht berechtigt, Sprachen zu bearbeiten.

en: Cannot create existing language.
de: Die bestehende Sprache kann nicht erstellt werden.

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
de: Sprachcode – vorzugsweise 2 Buchstaben nach ISO 639-1 (zum Beispiel: en).

en: Unique identifier for the language.
de: Eindeutiger Bezeichner für die Sprache.

en: Empty Term.
de: Leerer Begriff.

en: Language taxonomy properties for terms.
de: Sprachabhängige Taxonomieeigenschaften für Begriffe.

en: Invalid post ID.
de: Ungültige Beitrags-ID.

en: Language taxonomy properties for post types.
de: Sprachabhängige Taxonomieeigenschaften für Inhaltstypen.

note: translators: %s is the name of a database table.
en: Language taxonomy properties for table %s.
de: Sprachabhängige Taxonomieeigenschaften für Tabelle %s.

en: Polylang options
de: Polylang-Optionen

note: translators: %s is a list of option names.
en: Unknown option keys %s.
de: Unbekannte Optionenschlüssel %s.

note: translators: %s is an option name. translators: %s is the name of an option.
en: Unknown option key %s.
de: Unbekannter Optionsschlüssel %s.

en: Polylang's version.
de: Polylang-Version.

en: List of taxonomies to translate.
de: Liste der zu übersetzenden Taxonomien.

en: List of data to synchronize.
de: Liste der zu synchronisierenden Daten.

note: translators: %1$s is a URL slug: `/language/`. %2$s and %3$s are "true/false" values.
en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
de: Entfernen Sie %1$s in anwenderfreundlichen Permalinks: %2$s zum Entfernen, %3$s zum Behalten.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
de: Entfernen Sie den Seitennamen oder die Seiten-ID aus der URL der Startseite: %1$s zum Entfernen, %2$s zum Behalten.

en: Polylang's previous version.
de: Die vorherige Version von Polylang.

en: List of post types to translate.
de: Liste der zu übersetzenden Inhaltstypen.

en: Translated navigation menus for each theme.
de: Übersetzte Navigationsmenüs für jedes Theme.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
de: Medien übersetzen: %1$s zum Übersetzen, sonst %2$s.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
de: Liste der Sprachtaxonomien, die für individuelle DB-Tabellen verwendet werden.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
de: Entfernen Sie den Sprachcode in der URL für die Standardsprache: %1$s zum Ausblenden, %2$s zum Anzeigen.

en: Determine how the current language is defined.
de: Bestimmen Sie, wie die aktuelle Sprache definiert ist.

en: Time of first activation of Polylang.
de: Zeitpunkt der ersten Aktivierung von Polylang.

en: Domains used when the language is set from different domains.
de: Domains, die verwendet werden, wenn die Sprache aus verschiedenen Domains eingestellt wird.

note: translators: %s is a list of URLs.
en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
de: Polylang konnte nicht auf die URLs %s zugreifen. Bitte überprüfen Sie, ob die URLs gültig sind.

note: translators: %s is a list of native language names.
en: Please enter valid URLs for %s.
de: Bitte geben Sie gültige URLs für %s ein.

en: Slug of the default language.
de: Titelform der Standardsprache.

note: translators: %1$s and %2$s are "true/false" values.
en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
de: Bevorzugte Browsersprache auf der Startseite erkennen: %1$s, zum Erkennen, %2$s, wenn nicht.

note: translators: %s is a list of language slugs.
en: The languages %s are unknown and have been discarded.
de: Die Sprachen %s sind unbekannt und wurden verworfen.

note: translators: %s is a language slug.
en: The language %s is unknown and has been discarded.
de: Die Sprache %s ist unbekannt und wurde verworfen.

en: Please provide a valid language.
de: Bitte geben Sie eine gültige Sprache an.

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
de: Übersetzungen, die mit der ursprünglichen Zeichenfolge übereinstimmen, werden in der Tabelle als leer angezeigt. Unübersetzte Inhalte bleiben unverändert.

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
de: Sprache: %1$s – %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
de: Ermöglicht die Verlinkung zu DeepL Translate.

en: Machine Translation
de: Maschinelle Übersetzung

en: The language does not seem to exist.
de: Die Sprache scheint nicht zu existieren.

en: Synchronization disabled
de: Synchronisation deaktiviert

en: The media are translated
de: Die Medien sind übersetzt

en: The media are not translated
de: Die Medien sind nicht übersetzt

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
de: Die URL der Titelseite enthält den Seitennamen oder die Seiten-ID statt dem Sprachcode

en: Display URL language information for default language
de: URL-Sprachinformationen für die Standardsprache anzeigen

en: Detect browser language activated
de: Erkennung der Browsersprache aktiviert

en: Detect browser language deactivated
de: Erkennung der Browsersprache deaktiviert

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
de: %s-Informationen

en: Not loaded. Contact your host provider.
de: Nicht geladen. Kontaktieren Sie Ihren Hosting-Anbieter.

en: PHP SimpleXML extension
de: PHP SimpleXML Erweiterung

en: Update now.
de: Jetzt aktualisieren.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
de: %1$sDetails der Version %2$s anzeigen%3$s oder %4$sjetzt aktualisieren%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
de: %1$sDetails der Version %2$s anzeigen%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
de: Bitte kontaktieren Sie einen Netzwerk-Administrator, um die Aktualisierung zu installieren.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
de: Eine neuere Version von %1$s ist verfügbar.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
de: Manche Themes oder Plugins könnten nicht vollständig mit der Sprache kompatibel sein, die durch die Inhalte oder durch die Domains definiert ist.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
de: Aktivieren Sie Sprachen und Übersetzungen für Medien nur dann, wenn Sie den Text, der zu einem Medium gehört, übersetzen müssen: Den Titel, den alternativen Text, die Bezeichnung, die Beschreibung... Bedenken Sie, dass die Datei nicht dupliziert wird.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
de: Wenn die Startseite besucht wird, wird sie zu sich selbst in der vom Browser bevorzugten Sprache umgeleitet. Dies funktioniert nicht, wenn sie gecacht ist, deshalb wird Polylang versuchen, den Cache der Startseite für bekannte Cache-Plugins zu deaktivieren.

en: Terms without language
de: Begriffe ohne Sprache

en: Posts without language
de: Beiträge ohne Sprache

en: The homepage is not translated in all languages
de: Die Startseite ist nicht in alle Sprachen übersetzt

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
de: Es ist erforderlich, die Startseite in alle Sprachen zu übersetzen.

en: All languages have a translated homepage
de: Alle Sprachen haben eine übersetzte Startseite

en: Homepage translated
de: Startseite übersetzt

en: Undefined
de: Undefiniert

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
de: Flagge, die im Sprach-Wechsler genutzt wird: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
de: %s-Optionen

en: Previous and next months
de: Vorherige und nächste Monate

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
de: %s: bei diesem Schritt bleiben

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
de: %s: diese Sprache nicht hinzufügen und zum nächsten Schritt fortfahren

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
de: %s: diese Sprache hinzufügen und zum nächsten Schritt fortfahren

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
de: Möchten Sie diese Sprache hinzufügen, bevor Sie zum nächsten Schritt fortfahren?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
de: Sie haben %1$s %2$s ausgewählt, aber nicht zur Liste hinzugefügt, bevor Sie zum nächsten Schritt fortgefahren sind.

en: Languages already defined
de: Sprachen sind bereits festgelegt

en: Remove
de: Entfernen

en: Select a language to be added
de: Wählen Sie eine Sprache, die hinzugefügt werden soll

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
de: Als erstes legen wir die Sprachen fest, die Sie auf Ihrer Website benutzen werden.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
de: Dieser Assistent hilft Ihnen, Ihre Polylang-Einstellungen vorzunehmen und mit Ihrer mehrsprachige Website schnell zu starten.

en: Skip setup
de: Einrichtung überspringen

en: Run the Setup Wizard
de: Einrichtungsassistent starten

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
de: Sie sind fast bereit, Ihre Inhalte zu übersetzen!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
de: Willkommen bei %s

en: There is an error with a license key.
de: Es gibt ein Problem mit einem Lizenzschlüssel.

en: Please enter your license key:
de: Bitte geben Sie Ihren Lizenzschlüssel ein:

en: You are using plugins which require a license key.
de: Sie benutzen Plugins, die einen Lizenzschlüssel benötigen.

en: Not right now
de: Nicht jetzt

en: Continue
de: Fortfahren

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
de: %s &rsaquo; Einrichtung

en: Help
de: Hilfe

en: Allow Polylang to translate media
de: Polylang das Übersetzen von Medien erlauben

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
de: Sie müssen Medienübersetzungen aktivieren, wenn Sie den Titel, den Alternativtext, die Bildunterschrift oder Beschreibung übersetzen möchten. Anderenfalls können Sie es guten Gewissens deaktivieren.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
de: Wenn Sie Medien in einen Beitrag einfügen, werden nur die Medien in der aktuellen Sprache des Beitrags angezeigt.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
de: Wenn Sie Mediendateien übersetzen, werden keine Duplikate auf Ihrem Hosting angelegt, Sie werden aber trotzdem einen Eintrag pro Sprache in der Mediathek sehen.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
de: Polylang ermöglicht es Ihnen, die mit Medien verknüpften Texte zu übersetzen, z.B. den Titel, den Alternativtext, die Bildunterschrift oder die Beschreibung.

en: Return to the Dashboard
de: Zurück zum Dashboard

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
de: Wir haben bemerkt, dass Sie Polylang mit WooCommerce benutzen. Für bessere Kompatibilität empfehlen wir Ihnen %s, das sowohl Polylang Pro als auch Polylang For WooCommerce enthält.

en: Purchase Polylang Business Pack
de: Polylang Business Pack kaufen

en: Buy now
de: Jetzt kaufen

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
de: Vielen Dank, dass Sie Polylang aktiviert haben. Wenn Sie erweiterte Funktionen wie Duplizieren, Synchronisieren, REST-API-Unterstützung, Integration mit anderen Plugins oder Premium-Support benötigen, empfehlen wir ein Upgrade auf Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
de: Auf Polylang Pro aufrüsten

en: View pages
de: Seiten anzeigen

en: You're ready to translate the posts on your website.
de: Sie sind bereit, Beiträge auf Ihrer Website zu übersetzen.

en: Translate some pages
de: Übersetzen Sie Seiten

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
de: Um Ihre Website fertig zu stellen, müssen zwei Schritte manuell ausgeführt werden: legen Sie Menüs in jeder Sprache an und fügen Sie einen Sprach-Wechsler hinzu, damit Besucher die gewünschte Sprache wählen können.

en: Create menus
de: Menüs erstellen

en: Next step
de: Nächster Schritt

en: Read documentation
de: Dokumentation ansehen

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
de: Sie können jetzt Inhalte wie Beiträge, Seiten, Kategorien und Schlagwörter übersetzen. Sie können den Umgang mit Polylang erlernen, indem Sie die Dokumentation lesen.

en: You're ready to translate your contents!
de: Sie sind bereit, Ihre Inhalte zu übersetzen!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
de: Wenn Sie eine neue Sprache hinzufügen, vergessen Sie nicht Ihre Startseite zu übersetzen.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
de: Eine Sprache ist eingerichtet und für Ihre Startseite festgelegt.

en: We are going to prepare this page in
de: Wir bereiten diese Seite vor in

en: Your static homepage is already translated in
de: Ihre statische Startseite ist bereits übersetzt in

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
de: Nachdem die Seiten erstellt wurden, liegt es bei Ihnen die übersetzten Inhalte in die verlinkten Sprachen der Seite einzufügen.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
de: Damit Ihre Website korrekt funktioniert, muss diese Seite in alle Sprachen übersetzt werden.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
de: Ihre Sprache ist: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
de: Sie haben diese Seite als ihre statische Startseite festgelegt: %s.

en: Ready!
de: Bereit!

en: Content
de: Inhalt

en: Remove this language
de: Diese Sprache entfernen

en: Ignore
de: Ignorieren

en: No
de: Nein

en: Yes
de: Ja

en: A language wasn't added.
de: Es wurde keine Sprache hinzugefügt.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
de: Sie haben eine Sprache gewählt, um fortzufahren müssen Sie sie aber hinzufügen.

en: You need to add at least one language.
de: Sie müssen mindestens eine Sprache hinzufügen.

en: You already added this language.
de: Sie haben diese Sprache bereits hinzugefügt.

en: You need to select a language to be added.
de: Sie müssen eine Sprache wählen, die hinzugefügt werden soll.

en: Licenses
de: Lizenzen

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
de: Sie sind leider nicht berechtigt, Einstellungen dieser Website zu verwalten.

en: Setup
de: Einrichtung

en: Choose the language to be assigned
de: Wählen Sie die Sprache, die zugewiesen werden soll

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
de: Die unten gewählte Sprache wird auf alle Inhalte angewendet, denen bisher keine Sprache zugeordnet ist.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
de: Damit Ihre Website korrekt funktioniert, müssen Sie allen Inhalten eine Sprache zuordnen.

en: Content without language
de: Inhalt ohne Sprache

en: Your license key has been disabled.
de: Ihr Lizenzschlüssel wurde deaktiviert.

en: Privacy Policy Page
de: Seite für Datenschutzerklärung

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
de: %1$s hat sich selbst deaktiviert, weil Sie eine veraltete WordPress-Version verwenden. Sie benutzen WordPress %2$s. %1$s erfordert mindestens WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
de: %1$s hat sich selbst deaktiviert, weil Sie eine veraltete PHP-Version verwenden. Sie benutzen PHP %2$s. %1$s erfordert PHP %3$s.

en: North Macedonia
de: Nordmazedonien

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
de: Ihr Lizenzschlüssel läuft bald ab! Genau genommen am %1$s. %2$sErneuern Sie heute Ihren Lizenzschlüssel!%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
de: Um diese Funktion zu aktivieren benötigen Sie Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
de: Wenn Sie versuchen sie trotzdem zu bearbeiten, werden Ihre Änderungen nicht gesichert.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
de: Manche Taxonomien oder Metadaten werden gegebenenfalls mit bestehenden Übersetzungen synchronisiert, die Sie nicht verändern dürfen.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
de: Sie müssen Ihre statische Startseite übersetzen in %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
de: Wir haben festgestellt, dass Sie Polylang eine Weile genutzt haben. Wir hoffen, es gefällt Ihnen und würden uns sehr darüber freuen, wenn Sie und %1$seine 5-Sterne-Bewertung geben%2$s würden.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
de: Wir haben festgestellt, dass Sie Polylang mit WooCommerce verwenden. Für die beste Kompatibilität empfehlen wir die Verwendung von %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
de: Bevor Sie auf %2$s aktualisieren, aktualisieren Sie zunächst auf %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
de: Diesen Hinweis verwerfen

en: User
de: Benutzer

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
de: Benutzerbeschreibung - %s

en: Translated user descriptions
de: Übersetzte Benutzerbeschreibungen

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
de: Support und Zusatzfunktionen stehen Nutzern von %1$sPolylang Pro%2$s zur Verfügung.

en: Upgrade now.
de: Jetzt upgraden.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
de: Ihr Lizenzschlüssel läuft am %s ab.

en: The license key never expires.
de: Der Lizenzschlüssel läuft nie ab.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
de: Ihr Lizenzschlüssel hat das Aktivierungslimit erreicht. Sehen Sie sich %1$smögliche Upgrades%2$s an.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
de: Dies ist kein %s Lizenzschlüssel.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
de: Ihr %1$s Lizenzschlüssel ist nicht für diese URL aktiviert. Bitte %2$sbesuchen Sie Ihr Konto%3$s, um die URLs Ihres Lizenzschlüssels zu verwalten.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
de: Ungültige Lizenz. Bitte %1$sbesuchen Sie Ihr Konto%2$s und überprüfen Sie sie.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
de: Ihr Lizenzschlüssel ist am %1$s abgelaufen. Bitte %2$sverlängern Sie Ihren Lizenzschlüssel%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
de: Lizenzen für Polylang Pro und Add-Ons verwalten.

en: License keys
de: Lizenzschlüssel

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
de: Erlaubt das Übersetzen von individuellen Inhaltstypen und Taxonomie-Titelformen in URLs.

en: Translate slugs
de: Titelformen übersetzen

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
de: Erlaubt das Teilen derselben URL-Titelform zwischen Sprachen für Beiträge und Begriffe.

en: Share slugs
de: Dieselbe Titelform verwenden

en: Error
de: Fehler

en: You do not have permission to install plugin updates
de: Sie haben keine Berechtigung, Plugin-Updates zu installieren

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
de: Beiträge veröffentlicht am %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
de: j. F Y

en: Choose a flag for the language.
de: Wählen Sie eine Flagge für die Sprache.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
de: Nach Gruppe filtern

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
de: %s auswählen

en: Description
de: Beschreibung

en: Module
de: Modul

en: Save Changes
de: Änderungen speichern

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Delete this language and all its associated data
de: Diese Sprache und alle zugehörigen Daten löschen

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
de: %s als Standard-Sprache festlegen

en: Select as default language
de: Als Standard-Sprache festlegen

en: Edit this language
de: Sprache bearbeiten

en: You can set them all to the default language.
de: Sie können alle auf die Standard-Sprache festlegen.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
de: Es gibt Beiträge, Seiten, Kategorien oder Schlagwörter ohne Sprache.

note: translators: %s is a URL.
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
de: Polylang konnte die URL %s nicht aufrufen. Bitte stellen Sie sicher, dass die URL gültig ist.

note: translators: %s is a native language name.
en: Please enter a valid URL for %s.
de: Bitte gültige URL für %s eingeben.

en: Decide how your URLs will look like.
de: Entscheiden Sie, wie URLs aussehen werden.

en: Deactivated
de: Deaktiviert

en: Activate this module
de: Dieses Modul aktivieren

en: Deactivate
de: Deaktivieren

en: Deactivate this module
de: Dieses Modul deaktivieren

en: Configure this module
de: Dieses Modul konfigurieren

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
de: Aktivieren Sie das Sprachen- und Übersetzungsmanagement für individuelle Inhaltstypen und Taxonomien.

en: Custom post types and Taxonomies
de: Individuelle Inhaltstypen und Taxonomien

en: Zimbabwe
de: Simbabwe

en: Zambia
de: Sambia

en: South Africa
de: Südafrika

en: Yemen
de: Jemen

en: Western Samoa
de: Samoa

en: Wallis and Futuna
de: Wallis und Futuna

en: United States Virgin Islands
de: Amerikanische Jungferninseln

en: British Virgin Islands
de: Britische Jungferninseln

en: Veneto
de: Venetien

en: Saint Vincent and the Grenadines
de: St. Vincent und die Grenadinen

en: Vatican
de: Vatikanstadt

en: Uzbekistan
de: Usbekistan

en: United States
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Tanzania
de: Tansania

en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

en: Turkey
de: Türkei

en: Tunisia
de: Tunesien

en: Timor-Leste
de: Osttimor

en: Tajikistan
de: Tadschikistan

en: French Southern Territories
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: Chad
de: Tschad

en: Turks and Caicos Islands
de: Turks- und Caicosinseln

en: Swaziland
de: Eswatini

en: Syria
de: Syrien

en: São Tomé and Príncipe
de: São Tomé und Príncipe

en: South Sudan
de: Südsudan

en: Suriname
de: Surinam

en: Slovakia
de: Slowakei

en: Slovenia
de: Slowenien

en: Saint Helena
de: St. Helena

en: Singapore
de: Singapur

en: Sweden
de: Schweden

en: Scotland
de: Schottland

en: Seychelles
de: Seychellen

en: Solomon Islands
de: Salomonen

en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

en: Rwanda
de: Ruanda

en: Russia
de: Russland

en: Serbia
de: Serbien

en: Romania
de: Rumänien

en: Quebec
de: Québec

en: Qatar
de: Katar

en: Belau
de: Palau

en: Palestinian Territory
de: Palästinensische Autonomiegebiete

en: Pitcairn
de: Pitcairninseln

en: Saint Pierre and Miquelon
de: Saint-Pierre und Miquelon

en: Poland
de: Polen

en: Philippines
de: Philippinen

en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

en: French Polynesia
de: Französisch-Polynesien

en: Occitania
de: Okzitanien

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: Norway
de: Norwegen

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Norfolk Island
de: Norfolkinsel

en: New Caledonia
de: Neukaledonien

en: Mozambique
de: Mosambik

en: Mexico
de: Mexiko

en: Maldives
de: Malediven

en: Mauritania
de: Mauretanien

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Macao
de: Macau

en: Mongolia
de: Mongolei

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Madagascar
de: Madagaskar

en: Moldova
de: Moldau

en: Morocco
de: Marokko

en: Libya
de: Libyen

en: Latvia
de: Lettland

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Lithuania
de: Litauen

en: Saint Lucia
de: St. Lucia

en: Lebanon
de: Libanon

en: Kazakhstan
de: Kasachstan

en: Cayman Islands
de: Kaimaninseln

en: South Korea
de: Südkorea

en: North Korea
de: Nordkorea

en: Saint Kitts and Nevis
de: St. Kitts und Nevis

en: Comoros
de: Komoren

en: Cambodia
de: Kambodscha

en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

en: Kenya
de: Kenia

en: Jordan
de: Jordanien

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Italy
de: Italien

en: Iceland
de: Island

en: Iraq
de: Irak

en: British Indian Ocean Territory
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Hungary
de: Ungarn

en: Croatia
de: Kroatien

en: Heard Island and McDonald Islands
de: Heard und McDonaldinseln

en: Hong Kong
de: Hongkong

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
de: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: Greece
de: Griechenland

en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

en: Greenland
de: Grönland

en: Georgia
de: Georgien

en: United Kingdom
de: Vereinigtes Königreich

en: Galicia
de: Galicien

en: Gabon
de: Gabun

en: France
de: Frankreich

en: Faroe Islands
de: Färöer

en: Micronesia
de: Mikronesien

en: Falkland Islands
de: Falklandinseln

en: Fiji
de: Fidschi

en: Finland
de: Finnland

en: Ethiopia
de: Äthiopien

en: Spain
de: Spanien

en: Western Sahara
de: Westsahara

en: Egypt
de: Ägypten

en: Estonia
de: Estland

en: Algeria
de: Algerien

en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

en: Denmark
de: Dänemark

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Germany
de: Deutschland

en: Czech Republic
de: Tschechien

en: Cyprus
de: Zypern

en: Christmas Island
de: Weihnachtsinsel

en: Cape Verde
de: Kap Verde

en: Cuba
de: Kuba

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Cameroon
de: Kamerun

en: Cook Islands
de: Cookinseln

en: Ivory Coast
de: Elfenbeinküste

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Congo
de: Kongo

en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

en: Democratic Republic of the Congo
de: Demokratische Republik Kongo

en: Catalonia
de: Katalonien

en: Canada
de: Kanada

en: Brazil
de: Brasilien

en: Bolivia
de: Bolivien

en: Bulgaria
de: Bulgarien

en: Belgium
de: Belgien

en: Bangladesh
de: Bangladesch

en: Basque Country
de: Baskenland

en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

en: Åland Islands
de: Ålandinseln

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: American Samoa
de: Amerikanisch-Samoa

en: Arab league
de: Arabische Liga

en: Argentina
de: Argentinien

en: Netherlands Antilles
de: Niederländische Antillen

en: Armenia
de: Armenien

en: Albania
de: Albanien

en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

en: United Arab Emirates
de: Vereinigte Arabische Emirate

note: translators: accessibility text
en: Translation
de: Übersetzung

en: Posts Page
de: Beitragsseite

en: Front Page
de: Titelseite

en: Add to Menu
de: Zum Menü hinzufügen

en: The flag does not exist
de: Die Flagge existiert nicht

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
de: Übersetzung in %s hinzufügen

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
de: Dieses Element ist in %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
de: Übersetzung in %s bearbeiten

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
de: Element in %s bearbeiten

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
de: Fügt Mehrsprachigkeit zu WordPress hinzu

en: Activate
de: Aktivieren

en: Activated
de: Aktiviert

en: Close
de: Schließen

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
de: Polylang wurde deaktiviert, weil Sie von einer zu alten Version aktualisiert haben.

en: Title:
de: Titel:

en: Displays a language switcher
de: Zeigt einen Sprachumschalter

en: Displays as a dropdown
de: Wird als Dropdown angezeigt

en: Hides languages with no translation
de: Versteckt Sprachen ohne Übersetzung

en: Hides the current language
de: Versteckt die aktuelle Sprache

en: Forces link to front page
de: Erzwingt Verlinkung zur Startseite

en: Displays flags
de: Zeigt Flaggen

en: Displays language names
de: Zeigt Sprachnamen

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
de: Importieren Sie <strong>Beiträge, Seiten, Kommentare, individuelle Felder, Kategorien und Schlagwörter</strong> aus einer WordPress-Exportdatei.

en: Uncategorized
de: Unkategorisiert

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
de: Suchen

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
de: Nutzen Sie dies um ungenutzte Zeichenfolgen aus der Datenbank zu löschen, zum Beispiel nachdem ein Plugin deinstalliert wurde.

en: Clean strings translation database
de: Übersetzungsdatenbank aufräumen

en: Search translations
de: Übersetzungen suchen

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
de: Die Synchronisierungs-Optionen erlauben es, die selben Werte (oder Übersetzungen im Fall von Taxonomien und Seiten) von Metadaten zwischen Übersetzungen von Beiträgen und Seiten zu verwenden.

en: Synchronization
de: Synchronisierung

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
de: Sprachen und Übersetzungen für individuelle Taxonomien aktivieren

en: Custom taxonomies
de: Individuelle Taxonomien

en: Activate languages and translations for custom post types.
de: Sprachen und Übersetzungen für individuelle Inhaltstypen aktivieren.

en: Custom post types
de: Individuelle Inhaltstypen

en: Media
de: Medien

en: Detect browser language
de: Browser-Sprache erkennen

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
de: Beispiel: %1$s anstatt %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
de: Die URL der Startseite enthält den Sprachcode statt dem Seitennamen oder der Seiten-ID

en: Hide URL language information for default language
de: Verstecke Sprache in der URL für die Standard-Sprache

en: The language is set from different domains
de: Die Sprache wird durch verschiedene Domains festgelegt

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
de: Die Sprache wird aus dem Subdomain-Namen in wohlgeformte Permalinks eingestellt

en: Example:
de: Beispiel:

en: The language is set from the code in the URL
de: Die Sprache wird durch einen Code in der URL festgelegt

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
de: Die Sprache wird aus dem Verzeichnis-Namen in wohlgeformte Permalinks eingestellt

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
de: URLs von Beiträgen, Seiten, Kategorien und Schlagwörtern werden nicht geändert.

en: The language is set from content
de: Die Sprache wird durch den Inhalt festgelegt

en: URL modifications
de: URL-Modifikationen

note: translators: accessibility text
en: Default language
de: Standard-Sprache

en: Update
de: Aktualisieren

en: Position of the language in the language switcher
de: Position der Sprache im Sprachumschalter

en: Choose the text direction for the language
de: Wählen Sie die Leserichtung der Sprache

en: right to left
de: rechts nach links

en: left to right
de: links nach rechts

en: Text direction
de: Leserichtung

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
de: Sprach-Code - vorzugsweise 2 Zeichen nach ISO 639-1 (zum Beispiel: de)

en: Language code
de: Sprach-Code

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
de: WordPress-Locale der Sprache (zum Beispiel: de_DE). Sie müssen die .mo-Datei entsprechend dieser Einstellung installieren.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
de: Der Name legt fest, wie die Sprache auf Ihrer Webseite angezeigt wird (zum Beispiel: Deutsch).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
de: Sie können eine Sprache aus der Liste wählen oder sie direkt unten bearbeiten.

en: Choose a language
de: Wählen Sie eine Sprache

en: Add new language
de: Neue Sprache hinzufügen

en: Edit language
de: Sprache bearbeiten

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
de: Polylang ist mit einer ausführlichen %1$sDokumentation%2$s ausgestattet (nur englisch). Sie beinhaltet Informationen über das Einrichten und den täglichen Betrieb einer mehrsprachigen Webseite, eine FAQ sowie eine Dokumentation für Plugin- und Theme-Entwickler.

en: Filter
de: Filtern

en: View all groups
de: Alle Gruppen ansehen

en: Translations
de: Übersetzungen

en: Group
de: Gruppe

en: String
de: Zeichenfolge

en: Posts
de: Beiträge

en: Flag
de: Flagge

en: Order
de: Reihenfolge

en: Full name
de: Vollständiger Name

en: Delete
de: Löschen

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
de: Sie sind im Begriff diese Sprache unwiderruflich zu löschen. Sind Sie sicher?

en: Featured image
de: Beitragsbild

en: Page order
de: Seiten-Reihenfolge

en: Page template
de: Seiten-Template

en: Page parent
de: Übergeordnete Seite

en: Post format
de: Beitragsformat

en: Published date
de: Veröffentlichungsdatum

en: Sticky posts
de: Oben gehaltene Beiträge

en: Ping status
de: Ping-Status

en: Comment status
de: Kommentarstatus

en: Custom fields
de: Individuelle Felder

en: Taxonomies
de: Taxonomien

en: Settings saved.
de: Die Einstellungen wurden gespeichert.

en: Translations updated.
de: Übersetzungen aktualisiert.

en: Strings translations
de: Zeichenfolgen-Übersetzungen

en: About Polylang
de: Über Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
de: Die Sprache wurde erstellt, die WordPress-Sprachdatei allerdings nicht heruntergeladen. Bitte installieren Sie sie manuell.

en: Filters content by language
de: Filtert Inhalt nach Sprache

en: Show all languages
de: Alle Sprachen zeigen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Widget text
de: Widget-Text

en: Widget title
de: Widget-Titel

en: Language switcher
de: Sprachumschalter

en: The language must have a name
de: Die Sprache muss einen Namen haben

en: The language code must be unique
de: Der Sprach-Code muss einzigartig sein

en: The language code contains invalid characters
de: Der Sprach-Code enthält ungültige Zeichen

en: Enter a valid WordPress locale
de: Geben Sie einen gültigen WordPress Locale ein

en: Language updated.
de: Sprache aktualisiert.

en: Language deleted.
de: Sprache gelöscht.

en: Language added.
de: Sprache hinzugefügt.

en: Impossible to add the language.
de: Hinzufügen der Sprache nicht möglich.

en: All languages
de: Alle Sprachen

en: The widget is displayed for:
de: Das Widget wird angezeigt für:

en: None
de: Keiner

en: Sets the language
de: Legt die Sprache fest

en: Edit
de: Bearbeiten

en: (no parent)
de: (keine übergeordnete Seite)

en: Languages
de: Sprachen

en: Language
de: Sprache

en: &mdash; No Change &mdash;
de: &ndash; Keine Änderung &ndash;
